Łukasz Mastalski

IP BOX - podatek 5% dla działalności badawczo-rozwojowych

Prawa i własności intelektualne 

Łukasz Mastalski

Ulga podatkowa dla własności intelektualnej

Od jakiegoś czasu wokół ulgi IP BOX/Innovation BOX pojawiają się różne obawy i pytania, czy i w jaki sposób można skorzystać z tej atrakcyjnej formy opodatkowania.

Na wstępie należy zaznaczyć, że 5% podatek będzie możliwy do odliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym. Przez cały rok podatek dochodowy oblicza się normalnie – według wybranej przez podatnika stawki podatkowej 17% lub 19%. 

Jeżeli podatnik spełnia wszystkie wymogi i może skorzystać z IP BOX różnica procentowa zostanie zwrócona po rozliczeniu podatku dochodowego przez urząd skarbowy odpowiedni dla danego podatnika.

Podstawą prawną do stosowania IP BOX jest art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT oraz art. 24d i art. 24e ustawy o CIT

Co to jest IP BOX?

Jest to prawo własności intelektualnej, którego podstawą jest wykazanie się “twórczością” w wytworzeniu kwalifikowanego IP. Należy także wykazać wytworzenie, rozwinięcie, lub ulepszenie kwalifikowanego IP.

Co należy spełnić, aby można było skorzystać z IP BOX?

 • prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej;
 • wytworzenie kwalifikowanego IP (kwalifikowane prawo własności intelektualnej) w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
 • prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych obejmującej wszystkie operacje finansowe związane z dochodami z kwalifikowanych IP, zgodnie z art. 24e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 30cb ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT;
 • osiągnięcie dochodu z kwalifikowanego IP, podlegającego opodatkowaniu w Polsce;
 • poniesienie kosztów kwalifikowanych w związku z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP.

 

Spełnienie powyższych warunków jest niezbędne do przyznania ulgi IP BOX. Warunki te są ustawowe. Dodatkowym aspektem, którym należy potwierdzić słuszność zastosowania powyższej ulgi jest m.in. uzyskanie pozytywnej opinii organów skarbowych w interpretacji indywidualnej. Do czego zachęcamy! 

Koszt związany z wydaniem interpretacji indywidualnej to 40 zł za każdą sprawę.

Na końcu artykułu możesz pobrać wzór wniosku o interpretację indywidualną ORD-IN

Jak czytamy objaśnieniu Ministra Finansów:

“Przepisy o IP Box to novum w polskim systemie prawa podatkowego, co oznacza, że nie ma jeszcze wykształconej praktyki a nawet teorii stosowania tych przepisów w Polsce. Praktyka stosowania tych przepisów dopiero się kształtuje. W konsekwencji, celem objaśnień IP Box jest przedstawienie prawidłowego rozumienia przepisów o IP Box tak, aby od początku konstytuowała się jak najlepsza praktyka stosowania tych przepisów, tj. jak najbardziej przewidywalna, jednolita oraz oparta na odpowiednich metodach wykładni prawa podatkowego.”

Mając na uwadze atrakcyjność stawki podatkowej jaką jest 5% podatku, a nie 17% lub 19% wiele osób prowadzących firmę, a wykazujących kwalifikowane prawa własności intelektualnej (IP BOX) chce skorzystać z owej stawki. 

Należy jednak pamiętać, że interpretacja IP BOX nie zawsze jest jasna i oczywista. 

Podatnik, który stwierdzi, że mieści się w ramach IP BOX może zderzyć się z problemem interpretacji jego działalności przez urzędnika, który może uznać, że dana działalność nie jest prawem własności intelektualnej. 

Dlatego poniżej podajemy interpretacje Ministra Finansów odnośnie IP BOX.

Postępowanie zgodnie z wytycznymi MF daje dodatkową ochronę podatnik, który chce skorzystać z tej atrakcyjnej stawki podatkowej. 

                      WAŻNE! 

Należy pamiętać dodatkowo o indywidualnej interpretacji, która jest dużą ochroną dla przedsiębiorcy podczas ewentualnej kontroli ze strony urzędu skarbowego!

Wzór o indywidualną interpretację

ORD-IN
 •  

Interpretacja Ministra Finansów

IP BOX
 •  

Jedna odpowiedź

 1. Dzień dobry,
  Szukam kancelarii która pomoże w przygotowaniu wniosku i interpretację podatkową pod IP Box dla programisty. Jak wyglądają terminy oraz koszty u Państwa?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *