Darowizna na walkę z COVID19, a podatek dochodowy

Sprawdź, jak dzięki Twojej pomocy w walce z koronawirusem możesz odliczyć darowiznę od podatku dochodowego!

Łukasz Mastalski

Wspomaganie różnych instytucji w walce z koronawirusem.

Możesz pomagać w różny sposób! Pomoc w obecnych czasach jest ważna w szczególności dla instytucji, które walczą z koronawirusem na pierwszej linii. Są to szpitale, służby ratunkowe, a także inne instytucje zaangażowane w walkę. 

Przedsiębiorcy, którzy wspierają materialnie lub pieniężnie służby w walce z koronawirusem mogę liczyć na spore odliczenia owej darowizny od podatku dochodowego!

Jest to forma “podziękowania” ze strony Państwa dla przedsiębiorców:)

Komu można przekazać darowiznę, aby odliczyć ją od podatku dochodowego?

Zgodnie z art. 52n ustawy, podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania za 2020 r., uprzednio nieodliczone darowizny dokonane w tym okresie dla:

    1. podmiotów leczniczych ( sprawdź w wykazie https://www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-pomorskiego-ow-nfz/wykaz-podmiotow-udzielajacych-swiadczen-opieki-zdrowotnej-w-zwiazku-z-przeciwdzialaniem-covid-19/ ),
    2. Agencji Rezerw Materiałowych,
    3. Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno Przeciwepidemicznych.

 

Odliczenia w przypadku darowizny przekazanej:

  1.  do dnia 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny;
  2. w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny;
  3. od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.

Jak udokumentować darowiznę, aby można ją było odliczyć?:

  1. W przypadku pomocy finansowej będzie to potwierdzenie przelewu z informacją, na jaki cel zostały wpłacone pieniądze.
  2. W przypadku pomocy rzeczowej dowód z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny innej niż pieniężna.

Warunkiem odliczenia jest cel darowizny, jakim ma być przeciwdziałanie COVID-19, wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby.

Kto może odliczyć?:
  1. Każdy, kto opodatkowuje swoje dochody na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku (dla dochodów z działalności gospodarczej).
  2. Podatnik, który opodatkowuje dochody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

 

Poniżej podajemy link do gdzie możesz dowiedzieć się więcej:

https://www.gov.pl/web/gov/odliczenie-przekazanej-darowizny-od-dochodu

 

                      

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *