Łukasz Mastalski

Q&A

Mamy odpowiedzi na wasze najczęstsze pytania

W dobie postępu informatycznego niezwykle wygodne i łatwe jest skorzystanie z portalu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)  – link: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ do zakładania działalności bez wychodzenia z domu. Poniżej podamy w pięciu krokach jak skutecznie otworzyć firmę przez internet.

Krok 1. Rejestracja w Profilu Zaufanym ePUAP  https://pz.gov.pl/pz/register – profil można potwierdzić za pomocą strony internetowej banku, w którym posiadasz konto lub osobiście w odpowiedniej placówce urzędu.

Krok 2. Logujesz się na stronę CEIDG za pomocą Profilu Zaufanego i zakładasz konto przedsiębiorcy.

Krok 3. Po założeniu konta przedsiębiorcy wybierasz opcję „załóż działalność”. System przekieruje Cię do wniosku w którym wypełniasz wszystkie dane dotyczące działalności, takie jak nazwa firmy, PKD, formę opodatkowania itd.

Krok 4. Weryfikujesz wniosek i jeśli wniosek jest poprawnie wypełniony wysyłasz go elektronicznie do urzędu.

Krok 5. W ciągu kilku minut jesteś właścicielem firmy i możesz DZIAŁAĆ!!!

PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) jest to symbol, który określa rodzaj wykonywanej działalności. Jest to niezbędne w momencie rejestracji firmy. Trzeba posiadać minimum jeden kod PKD we wniosku rejestracyjnym.

Kody można znaleźć na stronie http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkd/4,0.html

Podczas zakładania działalności jedną z istotnych decyzji jaką musisz podjąć jest wybór formy opodatkowania.

Najbardziej popularną formą są zasady ogólne opodatkowane 17% do kwoty dochodu 85 528,00 zł (próg podatkowy) rocznie lub 32% po przekroczeniu tej kwoty.

Jeżeli przewidujemy przekroczenie progu podatkowego, rozsądne wydaje się podjęcie decyzji o wybraniu podatku liniowego 19% niezależnie od kwoty dochodu. Pozwoli Ci to na uniknięcie podatku 32% od dochodu.

Formę opodatkowania można zmienić raz w roku! Obecnie jest to termin do 20 lutego!

 1. Osoba, która nie prowadziła wcześniej działalności:
  • Można skorzystać z niskich składek do ZUS : przez pierwsze 6 miesięcy płaci się tylko składkę zdrowotną (w 2021 roku kwota 381,81 zł), po 6 miesiącach, przez kolejne 24 miesiące płaci się zdrowotną + składkę społeczną (w 2021 roku kwota wynosi 245,20 zł) – jest możliwość wybrać jeszcze dodatkowo składkę dobrowolną chorobową.
 2. Osoba, która jest zatrudniona na etacie – minimum na najniższą krajową (w 2021 roku kwota 2 800,00 zł brutto)
  • Płaci tylko składkę zdrowotną 381,81 zł 
 3. Osoba, która prowadzi działalność bez „niskiego ZUS-u” lub prowadziła działalność w ciągu ostatnich 5 lat i po jej zamknięciu lub zawieszeniu wznawia działalność
  • Płaci wysoki ZUS – można wybrać 2 opcje:
 1. Składki bez dobrowolnego chorobowego (w 2021 roku kwota 1 380,18 zł)                                                             
 2. Składki z dobrowolnym chorobowym (w 2021 roku kwota 1 457,49 zł) 

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli będziemy korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest tzw. okres wyczekiwania.

Np. zakładamy firmę 01.01.2021 r., żeby otrzymać zasiłek z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego musi minąć 90 dni, jeśli będziemy opłacać składki w terminie, po 90 dniach możemy ubiegać się do ZUS o zapłatę zasiłku jeśli się rozchorujemy. Czyli jeśli się rozchorujemy w lutym, nie dostaniemy żadnych pieniędzy z ZUS, a jeśli się rozchorujesz np. w maju, już będzie można ubiegać się o zasiłek chorobowy.

Osoby posiadające własną działalność gospodarczą niejednokrotnie świadczą usługi dla kontrahentów zza granicy, wystawiając faktury w walucie np. Euro. Aby poprawnie wystawić taką fakturę należy zachować odpowiedni przelicznik kursu walut, zgodnie z dniem poprzedzającym dzień wystawienia faktury.  W linku obok znajduje się strona NBP z obowiązującymi kursami walut https://www.nbp.pl/home.aspx?c=/ascx/archa.ascx

Każdemu, nawet najbardziej systematycznemu przedsiębiorcy zdarzyło się zapomnieć zapłacić podatek dochodowy w terminie. Co to znaczy dla naszego budżetu?

Czy trzeba się obawiać surowych konsekwencji z tego powodu?

Oczywiście, że nie! Jak w każdym urzędzie, tak i w Urzędzie Skarbowym też pracują ludzie.

Jeśli nie jest to celowe i regularne „przedsięwzięcie” podatnika w celu uniknięcia płacenia podatków możemy go zapłacić po terminie.

Oczywiście jak to bywa z opóźnieniami płatności z każdym miesiącem od niezapłaconego podatku narastają odsetki. Nie wszyscy wiedzą, że jeżeli odsetki wynoszą mniej niż 8,70 zł to nie trzeba ich opłacać. Aby obliczyć ile odsetek narosło za dany okres, można zrobić to w kalkulatorze odsetek.

Link znajduje się tutaj: https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-od-zaleglosci-podatkowych,12.html .

Chcesz zapoznać się z naszą Ofertą. Skontaktujemy się z tobą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Napisz do nas:)